Nové využitie lasera v priemysle | VYROBA.EU
User LoginRegistration
Login
Register

VYROBA.EU

BLOG VYROBA.EU

Posted by on in Technológie
  • Font size: Larger Smaller
  • Hits: 7706
  • 0 Comments

Nové využitie lasera v priemysle

Unikátne zariadenie na rezanie ultra tvrdých materiálov malo svetovú premiéru na veľtrhu Lamiera 2016 v Bologni

BOLOGNA/BRATISLAVA - V súčasnosti najrýchlejšie rezanie ultra tvrdých materiálov, univerzálnosť použitia a úsporná prevádzka. To sú hlavné prednosti novej technológie, ktorú v týchto dňoch predstavuje odbornej verejnosti spoločnosť BIATEC LASER TECHNOLOGY s.r.o., člen skupiny BIATEC GROUP a.s. Zariadenie   s názvom BLT F3 /Fiber 3 verzia/ malo svetovú premiéru na medzinárodnom veľtrhu Lamiera 2016, ktorý sa konal 11.-14.mája v talianskej Bologni a je už tradičnou prehliadkou toho najlepšieho z oblasti kovoobrábacích technológií.

 

 

 

 

Zariadenie aplikuje najnovšie poznatky z  výskumu priemyselného využívania laserových  technológií a  vzniklo   v medzinárodnej kooperácii vývojárov BIATEC LASER TECHNOLOGY s partnermi zo Švajčiarska, Nemecka a Českej republiky. „Pri výskume a následnom vývoji sme hľadali nové riešenie, ktoré posunie hranice využívania laserových technológií a prinesie tak vyššiu efektivitu priemyselným zákazníkom,” uviedol generálny riaditeľ BIATEC GROUP, Bohumil Neštrák.

Ako dopĺňa riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti, Peter Schmeringa, BLT F3 pracuje až 30-násobne vyššou rýchlosťou ako bežne používané elektro-erozívne zariadenia /tzv. drôtové rezačky/. Najtvrdšie priemyselne používané materiály ako polykryštalický diamant (PCD), kubický nitrid bóru (CBN) a tvrdokovy dokáže rezať rýchlosťou 60 mm za 1 min /pri hrúbke 1,6 mm/. Zariadenie  tak umožňuje flexibilné vyťaženie rezných kapacít a je neoceniteľným pomocníkom napríklad pri nárazovej zákazkovej výrobe. Zároveň reže vodivé aj nevodivé materiály a hladko prechádza aj cez hrubozrnné kryštály veľkosti nad 40 mikrometrov, kde drôtové rezačky zlyhávajú.

Napriek vyšším výkonostným parametrom je pritom jeho prevádzka úsporná a to nielen pre nízku spotrebu energií. Prístroj pracuje na báze pulzného lasera a na chladenie využíva vzduch. Odpadajú tak náklady a starosti s prípravou technickej vody, ako i náklady na spotrebný materiál v podobe rezacích drôtov, vysvetľuje P. Schmeringa. Naproti tomu životnosť lasera je vypočítaná na obdobie 10 rokov a to pri jeho 24 hod. dennej prevádzke.

Technológia má však výhody aj v porovnaní s konvenčnými laserovými riešeniami a to napríklad pre jej malé priestorové nároky. Zastavovací priestor celého zariadenia je totiž 4-krát menší ako u  tuholátkových laserov   s pulznou lampou.

 

O spoločnosti:

Spoločnosť BIATEC LASER TECHNOLOGY so sídlom v Bratislave a vývojovým centorm v Novom meste nad Váhom sa zaoberá vývojom laserových aplikácií pre priemysel. Do jej portfólia patrí laserové mikroobrábanie, rezanie ultra tvrdých materiálov, vytvárania presných tvarov v pod milimetrovej oblasti či laserové popisovanie. Okrem toho hľadá využitie lasera nových v oblastiach ako je napr. pílenie a rezanie tvrdého a vlhkého dreva.

 

Viac informácií tiež na: www.biateclaser.sk

0
Tomáš Kurtanský has not set their biography yet
Author's recent posts

Comments

  • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest Saturday, 18 September 2021